Něco málo o mě


 

Vítám Vás na svých webových stránkách. Jmenuji se Pavla Boďa Vanduchová a vystudovala jsem vysokou školu ekonomického směru. K józe jsem se dostala zajímavou cestou. V době mých studií na vysoké škole jsem byla lektorem dynamických aerobních forem a „náhodou“ se přihlásila na seminář Powerjógy. Tehdy jsem byla z celé akce úplně fyzicky zničená a i po těch letech si pamatuji svůj zoufalý výraz, když nás lektor navedl do pozice Bojovníka 1. Teď mi to připadá úsměvné, ale vždy si na tuto historku vzpomenu, když vidím začátečníky v lekcích na mých hodinách. I možná po tomto zážitku dokáži „soucítit“ se všemi, kteří se poprvé ocitnou na lekci jógy. Nicméně tento zážitek vyvážila relaxace a úplně jiný pocit po lekci, který jsem dříve nezažila.

Má cesta


 

A tak jsem v létě 2007 absolvovala lektorský kurz Powerjógy. Od Powerjógy byl jen krůček ke stylu Vinyasa Flow jóga, který jsem poznala v ostravském studiu Pranava Jóga Centru a od roku 2010 jsem stále (i když už nyní jen spolupracujícím) lektorem. Jak čas ubíhal, dostala jsem se i do druhého jógového studia – Satyam Jóga Zlín, kde působím od května 2013. V současné době vedu lekce a kurzy jógy ve Valašském Meziříčí, ve Zlíně a v Napajedlích.

Zlom v mé jógové praxi nastal v roce 2015. V září tohoto roku jsem podnikla výlet do USA a zde absolvovala týdenní workshop Jivamukti Immersion (volně přeloženo jako vhled do Jivamukti jógy) pod vedením skvělých lektorů  Julse Febra a Rimy Rani. V městě New York jsme navštívily s kamarádkami velmi známá jógová studia a obohatily tak náš pohled na vedení lekcí jógy i jógu samotnou. V listopadu jsem si doplnila vzdělání instruktora Hatha jógy se zaměřením na Vinyasa Flow jógu a od prosince 2015 se učím hrát na harmonium.

Styl Jivamukti jógy je mi velmi blízký, proto jsem v září 2017 navštívila opět Jivamukti Immersion se zakladateli tohoto směru Sharon Gannon a Davidem Lifem. Kromě toho jsem si doplnila rozhled v oblasti u newyorských učitelů a zúčastnila se i Ecstatic Chantu se známými zpěváky, který pro mě představoval nezapomenutelný zážitek spojením hudby, manter, tance a hlavně spontánnosti všeho dohromady.

V józe je stále se čemu učit, takže kromě workshopů, jógových festivalů a specializovaných školení jsem se zaměřila hlavně na vnímání potřeb lidí, uzpůsobování lekcí ne podle názvu, ale podle aktuálnosti, takže lekce jsou částečnou improvizací a částečně daným mým záměrem. A musím říci, že mě to čím dál tím více baví 🙂

Prvotním cílem tedy nebylo stát se lektorem jógy, vše vyplynulo ze situací, které přinášel sám život. Nevím, kde nastal ten zlom, nevím, jestli jsem ta správná osoba, která má předávat učení jógy dál v různých formách, ale jediné, co vím, je to, že když se postavím před lidi, najednou to vše dává smysl. Najednou není žádné kdyby nebo ale, není minulost, ani budoucnost, jen čistá přítomnost. Jste jenom Vy, Vy a hodně zvědavých, někdy nevěřících očí, které si myslí, že jim můžete nějakým způsobem „pomoci“. Slovo pomoc beru nadneseně, protože v józe se nejedná o pomoc jako takovou, ale spíše o ukázání směru. Směru, kterým se můžete vydat, cestou, kterou Vám Váš učitel může nabídnout a je jen na Vás, jak ta cesta bude vypadat. Na lekcích je důležité vnímání svého těla, neporovnávání se a uvědomění si, že každý z nás je jedinečná bytost. Pokud se rozhodnete pro cestu jógy, ráda budu Vašim průvodcem.

Kvalifikace


Pravidelně pořádám semináře a workshopy různých jógových zaměření, můžete mě potkat na jógových festivalech –  Yoga and Dance Spring Festivalu v Ostravě (již 9. rokem),  YogaFestu ve Zlíně (4. rokem), Namasté festivalu jógy na jižní Moravě (zde jsou působila 2 roky). Dále jsem spolupracující lektor na akreditovaném školení nových instruktorů jógy dle MŠMT a nově od roku 2018 i systému RYT v ostravském studiu Pranava Jóga centrum.

Svou kvalifikaci si každým rokem zvyšuji na domácích i mezinárodních  jógových akcích, workshopech a školeních s předními českými i zahraničními lektory jógy (Sharon Gannon, David Life, Jules Febre, Jessica Stickler, Gabriela Bozic, Ruth Lauer-Manenti, Lenka Knag, Martina Procházková, Dalibor Štědroňský, Láďa Pokorný, Dr. Černý, Petr Růžička).

 

(2021) Minisérie ROZUZLENÍ NA DRUHOU – online, Lucie Königová

(2021) Minisérie ROZUZLENÍ I. – online, Lucie Königová

(2021) JÓGA PRO TĚHOTNÉ – Dana Beierová, Yoga World, Praha

(2021) Zdravé pánevní dno – Kamila Neumannová, Dům jógy v Hlavici

(2020) Sanskrtská knihovna – online kurz, Mgr. Monika Winklerová

(2018) Light as a Feather: The Secret to Learning Forearm Stand s Jessicou Stickler (Jivamukti jóga workshop: Lehkost pírka: Tajemství stoje na předloktí)

(2018) Extended Jivamukti Yoga Master Class  s Jessicou Stickler

(2018) Specializovaný workshop POHYB s Petrem Růžičkou

(2017)  Jivamukti Immersion s Sharon Gannon, Davidem Lifem, Julsem Febrem, Julie Kirkpatrick, Camillou Veen (Omega Institute, USA)

(2017)  Ecstatic Chant s Krishnou Dasem, Donnou de Lory,  Jaiem Uttalem, Devou Premal & Mitenem, Manosem, WAH! a dalšími (Omega Institute, USA)

(2017) Yoga Experiences in NYC (USA) – Yogeswari, Dharma Mittra, Alan Finger, Christian Montegut, Rima Rani Rabbath, Nubia Teixeira

(2017)  Vícedenní školení Terapeutické účinky jógy s Deepem Kumarem

(2017, 2016)  Specializovaný workshop Iyengar jógy s MUDr. Černým

(2016, 2014)  Specializovaný workshop Stojka I. s Petrem Růžičkou

(2015)  Osvědčení Instruktor Jógy Pranava Jóga Centrum Ostrava (170 h)

(2015)  Jivamukti immersion s Julsem Febrem a Rimou Rani Rabbath (Omega Institute, USA)

(2015)  Vícedenní školení Sivananda jógy pod vedením Atmarama a Karuny

(2015)  Školení Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues s Janou Černotovou

(2014)  Certifikát Asistence v pozicích Pranava Jóga Centrum Ostrava

(2014)  Školení ANATOMY OF YIN YOGA se Sebastianem Pucellem a Murielle Burellier

(2014)  Certifikát Vinyasa Flow jóga 3. stupeň jógy FISAF Praha

(2011)  Certifikát Vinyasa Jóga Pranava Jóga centrum Ostrava

(2007)  Osvědčení Powerjóga Basic FISAF

(2007)  Osvědčení Posilování v aerobních lekcích, Fitball a Overball VŠB-TU Ostrava KTVS

(2006)  Osvědčení Kickbox aerobik, Step – advanced VŠB-TU Ostrava KTVS

(2006)  Dětský diplom FACE CZECH Praha

(2006)  Instruktor aerobiku III. třídy VŠB-TU Ostrava KTVS