Něco málo o mě


 

Vítám Vás na svých webových stránkách. Jmenuji se Pavla Boďa Vanduchová a vystudovala jsem vysokou školu ekonomického směru. K józe jsem se dostala zajímavou cestou. V době mých studií na vysoké škole jsem byla lektorem dynamických aerobních forem a „náhodou“ se přihlásila na seminář Powerjógy. Tehdy jsem byla z celé akce úplně fyzicky zničená a i po těch letech si pamatuji svůj zoufalý výraz, když nás lektor navedl do pozice Bojovníka 1. Teď mi to připadá úsměvné, ale vždy si na tuto historku vzpomenu, když vidím začátečníky v lekcích na mých hodinách. I možná po tomto zážitku dokáži „soucítit“ se všemi, kteří se poprvé ocitnou na lekci jógy. Nicméně tento zážitek vyvážila relaxace a úplně jiný pocit po lekci, který jsem dříve nezažila.

Má cesta


S jógou jsem se poprvé setkala v roce 2006 během svých studií na vysoké škole v Ostravě. Jógu jsem tehdy znala jako pomalé a velmi nudné cvičení ve velkých tělocvičnách, a proto mě velmi překvapila lekce Powerjógy. Najednou jsem pocítila, že záleží na jógovém stylu, a také na učiteli, který Vám jógou zprostředkuje. A jak se říká, když je žák připraven, učitel se vždy najde, i já jsem potkala svou životní účitelku a blízkého člověka, který mi ukázal svět jógy úplně v jiném světle. Moje učitelka – Lenka Knag (Śivā Devī) přinesla do šedé Ostravy kus západního stylu – Jivamukti jógu. V té době byla jednou z pěti certifikovaných lektorek v Česku. Otevřela první jógové studio v Ostravě a na severní Moravě a já jsem tam s hrdostí v roce 2009 začala učit. Navštěvovala jsem její lekce a lekce Marcelky Tomečkové, workshopy s lektory z celého světa a byla jsem úplně ponořena nejen do dynamiky tohoto stylu, ale také do jógové filosofie.

Pro dvacetiletou holku, která do té doby vedla jen lekce aerobiku, bodystylingu, kickboxu a posléze powerjógy, začala nová životní etapa. Etapa, která se stále rozvíjí, opouští nepotřebné a hledá nové možnosti. Díky Lence jsem se také mohla dvakrát zúčastnit týdenního retreatu Jivamukti Immersion a Estatic Chantu v USA a navštěvovat jógové lekce v New Yorku. To vše a životní zkušenosti mě neustále posouvají na mé jógové cestě.

Každá životní etapa pro mě znamenala posun vzad i dopředu, hledání cesty, jak zpracovat danou zkušenost, jak vytvářet podmínky pro to, abychom žili svůj sen. A i když mi už není dvacet a spousta pozic je pro mě výzvou, kult těla postupně opouštím a snažím se hledat odpověďi na otázky v jógovém přístupu skrze jógovou filosofii. Proto ráda pořádám kurzy a workshopy na toto téma a spolu s ostatními vedeme diskuze o jógových textech i samotných životních prožitcích.

A jaké jsou mé lekce? Řekla bych, že se vyvíjí – je mi blízký styl Vinyasy Flow jógy, ale nebráním se ani Terapeutické józe. Mým záměrem je, aby lekce byla vyvážená, neubližovala, aby lidé měli pocit, že používají tělo, ale že je tělo neomezuje. Do toho trochu chantingu manter, filosofie a meditace. Se začátečníky ráda pracuji v kurzech, protože jen při pravidelné praxi jsou vidět výsledky a na konci kurzu se shodneme, že spousta neduhů je pryč a i mysl je klidnější. A co bych chtěla lidem na lekcích předat? Chtěla bych, aby si uvědomili, že jóga je jen nástroj a že pokud se chtějí posunout, impuls musí přijít od nich. Musejí chtít a pak jde vše. A že je jóga zábavná a to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému, takže hledat, co je pro ně fajn a přínosem a co jim dává smysl.

 

Kvalifikace


Pravidelně pořádám semináře a workshopy různých jógových zaměření, můžete mě potkat na jógových festivalech –  Yoga and Dance Spring Festivalu v Ostravě (již 9. rokem),  YogaFestu ve Zlíně (4. rokem), Namasté festivalu jógy na jižní Moravě (zde jsou působila 2 roky). Dále jsem spolupracující lektor na akreditovaném školení nových instruktorů jógy dle MŠMT a nově od roku 2018 i systému RYT v ostravském studiu Pranava Jóga centrum.

Svou kvalifikaci si každým rokem zvyšuji na domácích i mezinárodních  jógových akcích, workshopech a školeních s předními českými i zahraničními lektory jógy (Sharon Gannon, David Life, Jules Febre, Jessica Stickler, Gabriela Bozic, Ruth Lauer-Manenti, Lenka Knag, Martina Procházková, Dalibor Štědroňský, Láďa Pokorný, Dr. Černý, Petr Růžička).

 

(2021) Minisérie ROZUZLENÍ NA DRUHOU – online, Lucie Königová

(2021) Minisérie ROZUZLENÍ I. – online, Lucie Königová

(2021) JÓGA PRO TĚHOTNÉ – Dana Beierová, Yoga World, Praha

(2021) Zdravé pánevní dno – Kamila Neumannová, Dům jógy v Hlavici

(2020) Sanskrtská knihovna – online kurz, Mgr. Monika Winklerová

(2018) Light as a Feather: The Secret to Learning Forearm Stand s Jessicou Stickler (Jivamukti jóga workshop: Lehkost pírka: Tajemství stoje na předloktí)

(2018) Extended Jivamukti Yoga Master Class  s Jessicou Stickler

(2018) Specializovaný workshop POHYB s Petrem Růžičkou

(2017)  Jivamukti Immersion s Sharon Gannon, Davidem Lifem, Julsem Febrem, Julie Kirkpatrick, Camillou Veen (Omega Institute, USA)

(2017)  Ecstatic Chant s Krishnou Dasem, Donnou de Lory,  Jaiem Uttalem, Devou Premal & Mitenem, Manosem, WAH! a dalšími (Omega Institute, USA)

(2017) Yoga Experiences in NYC (USA) – Yogeswari, Dharma Mittra, Alan Finger, Christian Montegut, Rima Rani Rabbath, Nubia Teixeira

(2017)  Vícedenní školení Terapeutické účinky jógy s Deepem Kumarem

(2017, 2016)  Specializovaný workshop Iyengar jógy s MUDr. Černým

(2016, 2014)  Specializovaný workshop Stojka I. s Petrem Růžičkou

(2015)  Osvědčení Instruktor Jógy Pranava Jóga Centrum Ostrava (170 h)

(2015)  Jivamukti immersion s Julsem Febrem a Rimou Rani Rabbath (Omega Institute, USA)

(2015)  Vícedenní školení Sivananda jógy pod vedením Atmarama a Karuny

(2015)  Školení Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues s Janou Černotovou

(2014)  Certifikát Asistence v pozicích Pranava Jóga Centrum Ostrava

(2014)  Školení ANATOMY OF YIN YOGA se Sebastianem Pucellem a Murielle Burellier

(2014)  Certifikát Vinyasa Flow jóga 3. stupeň jógy FISAF Praha

(2011)  Certifikát Vinyasa Jóga Pranava Jóga centrum Ostrava

(2007)  Osvědčení Powerjóga Basic FISAF

(2007)  Osvědčení Posilování v aerobních lekcích, Fitball a Overball VŠB-TU Ostrava KTVS

(2006)  Osvědčení Kickbox aerobik, Step – advanced VŠB-TU Ostrava KTVS

(2006)  Dětský diplom FACE CZECH Praha

(2006)  Instruktor aerobiku III. třídy VŠB-TU Ostrava KTVS